Diagnostyka
EEG, biofeedback
Elektroencefalografia (EEG) to badanie, którego celem jest ocena bioelektrycznej czynności mózgu, a co za tym idzie – stanu czynnościowego ośrodkowego układu nerwowego.
Elektroencefalogram jest pomocny w diagnostyce wielu chorób układu nerwowego. Elektroencefalografia wykorzystuje fakt, że komórki mózgowe komunikują się ze sobą przy pomocy impulsów elektrycznych o niewielkim napięciu. Jego celem jest ocena, czy proces ten zachodzi prawidłowo. W związku z tym elektroencefalogram jest ważną metodą diagnostyczną u pacjentów z zaburzeniami snu, w śpiączce, z padaczką oraz po urazach czaszkowo-mózgowych. EEG może być wykonywane także u pacjentów z zapaleniem mózgu, rozpoznanymi nowotworami i po udarach mózgu.
Wskazaniem do wykonania elektroencefalogramu są objawy nieprawidłowej czynności mózgu np.napady drgawkowe, stan po urazie głowy i po zabiegach neurochirurgicznych. Na elektroencefalogram należy się zgłosić z czystymi, nie pokrytymi żadnymi środkami do stylizacji,
włosami. Przed badaniem wskazane jest spożycie lekkiego posiłku.
W ciągu doby poprzedzającej EEG nie należy zażywać leków pobudzających lub uspokajających czy nasennych. Niewskazane jest także picie napojów alkoholowych lub zawierających kofeinę (kawy,mocnej herbaty, napojów typu cola czy napojów energetycznych).
Elektroencefalografia – przebieg badania.
Na głowę pacjenta zostaje nałożona specjalna siateczka, w oka której zostają wprowadzone 24 elektrody. Dla lepszego przewodnictwa elektrycznego powierzchnię elektrod pokrywa się specjalną pastą przewodzącą. Dobry kontakt ze skórą głowy jest warunkiem prawidłowej rejestracja prądów czynnościowych wytwarzanych przez komórki nerwowe mózgu i przekazanie tych sygnałów do elektroencefalografu.
Pierwszym etapem badania jest uzyskanie zapisu spoczynkowego. W tym celu pacjent znajduje się w pozycji leżącej lub siedzącej, bez ruchu i ma zamknięte oczy. Następnie stosuje się różne metody stymulujące – pacjent otwiera oczy i wykonuje głębokie oddechy. Stosuje się też fotostymulację, czyli działanie błysków świetlnych o różnej częstotliwości, rzadziej sen fizjologiczny i podawanie środków farmakologicznych.
Badanie trwa kilkadziesiąt minut. Potrzeba jeszcze dodatkowych kilkudziesięciu minut pracy lekarza neurologa, który analizuje przebieg uzyskanych w czasie badania krzywych i formułuje końcowe wnioski kliniczne.
BIOFEEDBACK
Biofeedback to nowa, skuteczna metoda terapeutyczna zwiększająca skuteczność funkcjonowania naszego mózgu.
Metoda Biofeedback jest metodą używaną szeroko jako metoda nieinwazyjna, bez skutków ubocznych. Polega na nauczeniu mózgu samokontroli pracy za pomocą modyfikacji fal mózgowych. Biofeedback jest zatem techniką świadomego kontrolowania i sprzęgania funkcji fizjologicznych i psychicznych – zależnie od celu terapii. Za pomocą odpowiedniej liczby treningów można w sposób zamierzony wzmacniać bądź osłabiać czynność.
Metoda ta jest skuteczna w 80-95% przypadków, w zależności od stopnia złożoności problemu. Stwarza to duże możliwości w leczeniu zaburzeń neurologicznych, psychosomatycznych, psychiatrycznych.
Biofeedback można stosować u dzieci powyżej trzech lat, czyli jeszcze przed osiągnięciem wieku szkolnego. Dla każdej osoby poddającej się terapii przygotowuje się indywidualny, dostosowany do potrzeb i możliwości program terapeutyczny. Posiadamy najnowocześniejszy aparat do terapii „Biofeedback” firmy „Elmiko” wraz, ze stale uaktualnianym, najnowszym oprogramowaniem.
Spektrum wskazań do treningu EEG Biofeedback jest bardzo szerokie. Mogą z niego korzystać zarówno ludzie zdrowi, którzy chcą poprawić efektywność pracy mózgu, zmniejszyć poziom stresu, jak również osoby z różnymi schorzeniami OUN, chorobami narządowymi lub zaburzeniami
psychosomatycznymi.
Terapia Biofeedback jest skuteczna w przypadkach:
- problemów szkolnych (zwłaszcza typu dyslektycznego, dysgraficznego, dysortograficznego);
- zaburzeń uwagi i koncentracji
- zaburzeń snu;
- zaburzeń zachowania
- rehabilitacji po udarach,urazach
- uzależnień
- apatii
- stanów lękowych, depresji;
- przewlekłych bólów głowy;
- zaburzeń odżywiania
- Biofeedback jest szczególnie przydatny w neurologii, ponieważ zwiększa możliwość stabilizacji kory mózgowej, co jest bardzo istotne w leczeniu np. epilepsji
Zanim zaczniesz treningi.
Warunkiem koniecznym do rozpoczęcia treningów „Biofeedback” jest wykonanie badania EEG głowy, gdyż w przypadku niektórych schorzeń neurologicznych ten rodzaj terapii nie jest wskazany. W przypadku braku aktualnego badania należy je wykonać – można to zrobić w naszej Poradni.
Następnie, rozpoczynamy fazę kwalifikacyjną, którą prowadzi lekarz neurolog, określając zakres i plan zabiegów. Jest to jedna do dwóch wizyt. Dopiero po tej kwalifikacji można przystąpić do realizacji zabiegów.