Ważne! – epidemia SARS-CoV-2 (koronawirus)

Ważne! – epidemia SARS-CoV-2 (koronawirus)

Ważne! – epidemia SARS-CoV-2 (koronawirus) drugie uaktualnienie informacji.

Szanowni Pacjenci, w związku z dynamicznym rozwojem pandemii SARS-CoV-2 wprowadzamy w naszej przychodni ważne zmiany organizacyjne.  W miejsce porady lekarskiej wprowadzamy TELEPORADĘ.  Dzwoniąc na nasze numery telefonów, będziecie Państwo w czasie wstępnej rozmowy z pionem rejestracji, umawiani na teleporadę. W możliwie krótkim czasie oddzwoni do Państwa lekarz i udzieli porady przez telefon. Przez telefon, w koniecznych przypadkach, uzyskacie Państwo receptę na potrzebne leki. W szczególnych przypadkach możecie zostać poproszeni o osobiste stawiennictwo w naszym Centrum.

Proszę wrócić uwagę na fakt, że nie tylko ograniczamy osobiste wizyty Państwa w naszym ośrodku, ale również na terenie całego Centrum zostały wytyczone nowe drogi komunikacyjne i uruchomiono dodatkowe, ściśle zdefiniowane wejścia z zewnątrz. Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo na szklanej ścianie wejścia głównego.

A teraz najważniejsze.

Każdy pacjent który pojawi się na terenie budynku jest zobowiązany do noszenia maski twarzowej,  zakrywającej usta i nos.

Poniżej znane już zapewne Państwu informacje ogólne.

W ostatni okresie staliśmy się świadkami narastania zagrożenia pandemią SARS-CoV-2 zwaną w popularnie koronawirusem. W mediach krąży mnóstwo, często sprzecznych a czasami nieprawdziwych informacji na temat sposobów ochrony przed zakażeniem. Z oczywistych powodów zależy nam aby nikt z Państwa nie uległ zakażeniu. Dlatego zebraliśmy w tym miejscu najważniejsze zalecenia, które powinny Was uchronić przed zachorowaniem.

  1. Nie wszyscy ludzie którzy zetkną się z wirusem zachorują. Część osób wyeliminuje wirusa od razu, a część stanie się  na okres kilku do kilkunastu dni bezobjawowym nosicielem. Ta grupa jest najgroźniejsza, ponieważ sama nie wie, że stała się źródłem roznoszenia infekcji. Stąd wynika pierwsze zalecenie. Każdy człowiek może być potencjalnym źródłem zakażenie, a więc im więcej ludzi zgromadzonych na małej przestrzeni tym większe zagrożenie.
  2. Paradoksalnie największe zagrożenie zakażeniem istnieje w przychodni lekarskiej. Dlaczego? Ano dlatego, że tu pojawiają się wszyscy gorączkujący chorzy. Zatem zalecenie drugie. Jeśli nie musisz nie przychodź do przychodni. Aktualnie można uzyskać w większości przypadków tzw. teleporadę bez wychodzenia z domu. Jeśli będzie taka konieczność lekarz wyznaczy spotkanie w naszej przychodni. Recepty na stale pobierane leki możesz uzyskać poprzez naszą stronę internetową lub telefonicznie. Aktywuj internetowe konto pacjenta a kod potrzebny do odbioru leków otrzymasz drogą telefoniczną bez potrzeby odwiedzania przychodni. Unikaj wizyt profilaktycznych, badań diagnostycznych i wizyt w placówkach ochrony zdrowia z błahych powodów.
  3. Nie każdy kaszel czy wzrost temperatury to koronawirus. Część infekcji to niegroźne choroby przeziębieniowe, które same ustąpią w ciągu kilku dni. Dopiero nieustępująca przez kilka dni temperatura powyżej 37,5 stopnia C może być podejrzana o poważniejszą infekcję, ale i tak nie oznacza to infekcji koronwirusem. Zalecenie trzecie to: Objawy przeziębieniowe, stany podgorączkowe a nawet utrzymującą się przez 3-4 dni gorączkę lecz domowymi sposobami. Pobieraj powszechnie dostępne leki p-gorączkowe i p-zapalne dostępne bez recepty. Połóż się do łóżka, odpoczywaj. Pamiętaj , że wizyta w przychodni może spowodować, że przyjdziesz z błahą infekcją a wyjdziesz ze znacznie poważniejszą. Jeśli się niepokoisz zadzwoń do swojej przychodni. Na pewno uzyskasz pomoc.
  4. Maski twarzowe zmniejszają wszelkie zagrożenie infekcyjne roznoszone drogą kropelkową. Nie ma jednak sensu nosić jej w domu, w ogrodzie czy nawet na pustej ulicy. Jeśli jednak musisz udać się do miejsc gdzie zgromadzonych jest wielu ludzi nie wstydź się jej założyć. Zalecenie czwarte to: Zakładaj maskę twarzową ilekroć udajesz się w miejsca wzmożonego zagrożenia epidemiologicznego. Niestety nasza przychodnia również jest takim miejscem!
  5. Infekcje wirusowe roznoszą się drogą kaszlu i kichania, ale co ważniejsze również drogą zakażonych rąk. Stąd kolejne zalecenie: Myj ręce tak często jak to tylko możliwe. Unikaj bezpośredniego kontaktu swoich dłoni z dłońmi innych osób. Jeśli nie możesz dłoni umyć, wydezynfekuj je powszechnie dostępnymi płynami do dezynfekcji skóry. Nigdy nie kaszl i nie kichaj osłaniając się gołą dłonią. Używaj jednorazowych chusteczek lub osłaniaj się zgięciem łokciowym.
  6. Jeśli wysoko gorączkujesz od kilku dni, masz uczucie nasilającej się duszności i znacznego osłabienia to nie oznacza, że jesteś chory na chorobę CoViD-19 spowodowaną koronawirusem. Nie można jednak tego wykluczyć. Jeśli podejrzewasz u siebie infekcję koronawirusem nie przychodź do przychodni. Skontaktuj się telefonicznie z przychodnią, podaj swoje objawy i określ narażenie z ostatnich 2 tygodni. Oddzwoni do Ciebie nasz lekarz i podejmie decyzję co do dalszego postępowania. Pod żadnym pozorem nie wychodź z domu. W przypadku stanów ciężkich należy dzwonić pod nr tel. 112 lub 999.
  7. Rodzice często przychodzą do naszej placówki zabierając ze sobą dziecko chore a z nim razem dzieci zdrowe. To jeden z największych błędów. Takie postępowanie naraża dzieci zdrowe na infekcję wirusami i bakteriami których jest pełno we wszystkich placówkach ochrony zdrowia. Pamiętaj. Dla dobra swoich zdrowych dzieci nie przyprowadzaj ich do placówki ochrony zdrowia tylko dlatego, że nie masz z kim ich zostawić. Zatrudnij do opieki nad zdrowymi dziećmi, na czas wizyty w poradni, sąsiadkę, babcię lub przyjaciółkę. Nie badaj dzieci na zapas. Jeśli jest zdrowe to lekarz i tak niczego nie wysłucha i nie wybada. Takie postępowanie to groźny dla Twoich pociech bezsens.
  8. Aktualnie często się zdarza, że personel przedszkoli i żłobków wymaga od Państwa opinii od lekarza, że dziecko, po przebytej chorobie, jest już zdrowe. To działalność sprzeczna z obowiązującym prawem oraz zdrowym rozsądkiem. Wizyta dziecka w okresie rekonwalescencji w poradni pełnej mikrobów naraża je ponownie na zachorowanie. Dziś zdrowe pojutrze zapadnie na kolejną, być może groźniejszą chorobę. Rodzice znający swoje dziecko wiedzą najlepiej czy jest ono już w pełni sił. Pod żadnym jednak pozorem nie prowadź chorego dziecka do żłobka, przedszkola czy szkoły. To groźne dla Twego dziecka oraz dla innych dzieci.

W naszym centrum staramy się zapobiegać zbędnemu gromadzeniu się dużych ilości pacjentów. Dlatego, między innymi, wprowadziliśmy dobrze funkcjonujące systemy kolejkowe i umawianie chorych na godziny.  Na czas pandemii uruchomiliśmy  dodatkowe cztery linie telefoniczne  zwiększając tym samym ilość linii do ośmiu. Mieliśmy od zawsze pełną świadomość zagrożeń infekcyjnych w placówkach ochrony zdrowia, jeszcze przed erą koronawirusa. Dlatego dziś jesteśmy w pełni przygotowani do sprostania wymogom narastającej pandemii, jednak bez Państwa, naszych pacjentów, mądrej współpracy nie będziemy mogli ochronić Was przed Wami samymi.