Depresja sezonowa – czy zdarza się latem?

Depresja sezonowa – czy zdarza się latem?

Depresja sezonowa zdecydowanie kojarzy nam się z nadejściem jesieni oraz zimy; długich, ponurych dni, gdy aura za oknem nie sprzyja wyjściom na powietrze. Pewna część społeczeństwa odczuwa wówczas objawy zaburzeń depresyjnych, które najczęściej mijają wraz z nastaniem wiosny.

Jak się jednak okazuje, depresja zimowa ma swój odpowiednik również w okresie letnim.

Większości z nas lato kojarzy się z aktywnością, większą energią, chęcią do życia, do działania, jest to czas kiedy chętnie korzystamy także z urlopu, możliwości odpoczynku i zmiany otoczenia.

Tym bardziej może wydawać się dziwne, że niektóre osoby właśnie w tym czasie tak bardzo źle się czują.

Objawy depresji w okresie letnim są dokładnie takie same jak w depresji jesienno-zimowej: ogólnie ogarniający smutek, apatia, nierzadko płaczliwość czy też szybka irytacja. Pojawia się także niechęć do wychodzenia z domu, zaburzenia snu oraz zaburzenia apetytu.

Skąd się bierze depresja letnia?

Źródeł depresji letniej może być kilka, do najczęściej wymienianych należą:

Zakłócony harmonogram dnia– w szczególności dotyczy to osób posiadających dzieci w wieku szkolnym. Latem następuje długa przerwa w ich edukacji, do zadań rodzica należy wówczas zapewnienie dziecku opieki, jakiejś rozrywki, a także dopasowanie swojego urlopu do czasu wolnego dziecka.

Finanse– lato niestety potrafi być kosztowne, jeśli myślimy o wymarzonych wakacjach nierzadko potrzebujemy sporej gotówki aby zrealizować swoje plany. To może powodować frustracje także pomiędzy partnerami w związku, które wynikają z oczekiwań materialnych względem siebie.

poczucie atrakcyjności– odbiór własnego ciała jest zdecydowanym powodem letnich depresji. Co raz większy nacisk na wyrzeźbioną, idealną w proporcjach sylwetkę budzi niepokój zarówno u kobiet jak i mężczyzn.

Lato to okres gdy ściągamy z siebie ubrania z powodu upałów i trudno jest zakryć nasze niedoskonałości.

odczuwanie temperatury– każdy organizm jest inny i nie każdy dobrze znosi wysokie temperatury.

Osoby, które zdecydowanie lepiej czują się w okresie jesieni i zimy z powodu niższych temperatur, w czasie lata często uskarżają się na złe samopoczucie w związku z lejącym się żarem z nieba.

    Depresja letnia zdarza się około 10 razy rzadziej niż depresja zimowa i tak jak podczas jesienno-zimowych dni samopoczucie poprawia terapia światłem, tak w okresie lata nastrój zdecydowanie polepszy przebywanie w klimatyzowanych, chłodnych pomieszczeniach.

Jeśli jednak mamy wrażenie, że depresja nie ustępuje dobrym wyborem będzie wybranie się do lekarza psychiatry lub do psychologa.

Zapraszamy do CM MEDEOR.