Grudniowa promocja cenowa w Zakładzie Kosmetologii Centrum Medycznego MEDEOR

Grudniowa promocja cenowa w Zakładzie Kosmetologii Centrum Medycznego MEDEOR

Z początkiem grudnia w naszym Centrum została uruchomiona nowa placówka na którą długo wszyscy czekaliśmy. Od wielu miesięcy trwały przygotowania do uruchomienia profesjonalnego gabinetu kosmetologicznego, który był niezbędny do zapewnienia pełnej kompleksowości naszych usług w zakresie zdrowia i urody. Nowo otwarty gabinet kosmetologiczny, prowadzony przez mgr kosmetologii Annę Gerwazik jest wyposażony w sprzęt kosmetyczny najnowszej generacji oraz kosmetyki uznanych firm. Przestrzegamy najwyższych standardów higienicznych oraz technologicznych. Jesteśmy przekonani, że szeroka paleta oferowanych zabiegów w dostępnych cenach szybko zostanie doceniona przez grono naszych Klientek i Klientów.

Naszym dodatkowym atutem jest możliwość skorzystania „pod jednym dachem” z oferty całego centrum Medycyny Estetycznej Regeneracyjnej i Laseroterapii, w tym z zabiegów medycyny estetycznej wykonywanych przez naszych lekarzy oraz laseroterapii regeneracyjnej, korekcyjnej i leczniczej.

Przez cały grudzień trwa promocja cenowa obejmująca praktycznie wszystkie oferowane przez nas usługi. Szczegóły znajdziecie Państwo na naszej stronie w dziale kosmetologia, oraz pod nr telefonu 65 526 58 68 wew. 206 lub tel. kom. 665 008 294

Bądźcie piękne na święta i nowy rok.

Zapraszamy

 

BADANIA USG MÓZGU I KANAŁU KRĘGOWEGO U NOWORODKÓW I NIEMOWLĄT

BADANIA USG MÓZGU I KANAŁU KRĘGOWEGO U NOWORODKÓW I NIEMOWLĄT

USG przezciemiączkowe noworodków i niemowląt

Cel badania
Badanie daje możliwość bezpiecznej oceny struktur wewnątrzczaszkowych. Okres noworodkowy i wczesno niemowlęcy to jedyny okres w życiu, zwłaszcza w czasie dzieciństwa, w którym w sposób całkowicie bezpieczny, bezinwazyjny, bezbolesny, bez konieczności farmakologicznego usypiania można dokonać oceny mózgowia. Badanie nie wymaga stosowania promieniowania rentgenowskiego, jak w przypadku tomografii komputerowej głowy, czy długotrwałego unieruchomienia, co jest konieczne przy badaniu rezonansem magnetycznym. W czasie badania ocenie podlega mózgowie- jego struktura, zróżnicowanie, układ komorowy, sploty naczyniówkowe, przestrzenie płynowe przymózgowe i ewentualne nieprawidłowości.

Przebieg badania
Dziecko w czasie badania może znajdować się w ramionach rodziców. Oceny mózgowia dokonuje się za pomocą głowicy USG przykładanej do naturalnych otworów w obrębie czaszki noworodka i niemowlęcia- ciemiączek. Głównym miejsce badania jest ciemiączko przednie, dlatego najbardziej miarodajne wyniki uzyskuje się do czasu jego zarośnięcia.

Wskazania
– odchylenia w badaniu neurologicznym
– nieprawidłowy rozwój
– wcześniactwo
– poród zabiegowy (kleszcze, vacuum)
– poród urazowy – uraz okołoporodowy
– choroba krwotoczna noworodków- wykluczenie krwawienia dokomorowego i śródmózgowego
– podejrzenie wodogłowia ( pulsujące ciemię przednie, powiększenie obwodu głowy)
– nieprawidłowy kształt czaszki
– zaburzenia gałkoruchowe
– asymetria napięcia mięśniowego (wykluczenie zmian ogniskowych w mózgowiu- guzy, torbiele, wady wrodzone mózgowia)
– obciążony wywiad ciążowy i okołoporodowy dziecka
– podejrzenie zmian niedokrwiennych w mózgowiu

Przeciwwskazania
Brak bezwzględnych przeciwwskazań do wykonania badania.

Ograniczenia
U dzieci z niewielkim ciemiączkiem przednim pełna ocena struktur mózgowia może być bardzo utrudniona lub niemożliwa.

Przygotowanie
– nakarmienie dziecka ok. 30 min. przed badaniem

Powikłania- badanie bezpieczne, ale może wystąpić:
– reakcja uczuleniowa na żel

 

USG kanału kręgowego

Cel badania
Badanie umożliwia ocenę struktur znajdujących się wewnątrz kanału kręgowego- rdzenia kręgowego, kanału centralnego, korzeni nerwów rdzeniowych, nici końcowej rdzenia kręgowego, ogona końskiego, ewentualnych nieprawidłowych struktur obecnych w kanale kręgowym, jak i nieprawidłowości budowy samego kanału, np. rozszczepienie kręgosłupa.  Ocena struktur kanału kręgowego za pomocą USG możliwa jest tylko w okresie noworodkowym i niemowlęcym do zakończenia procesu kostnienia łuków kręgów. Badanie w sposób nieinwazyjny, bezbolesny umożliwia wczesne wykrycie nieprawidłowości, zwłaszcza przepuklin oponowych i oponowo-rdzeniowych.

Przebieg badania
Dziecko jest badane w pozycji leżącej na kolanach rodziców bądź na poduszce umieszczonej pod brzuszkiem. Głowicę USG przykłada się do kręgosłupa na całej jego długości, dokonując oceny budowy kanału kręgowego i struktur wewnątrzkanałowych.

Wskazania
– odchylenia w badaniu neurologicznym
– nieprawidłowy rozwój chodu
– asymetria ruchów kończyn dolnych
– wodogłowie ( wady kręgosłupa często współistnieją z wodogłowiem)
– asymetria napięcia mięśniowego
– nieprawidłowe ustawienie kończyn dolnych
– podejrzenie zakotwiczenia rdzenia kręgowego
– podejrzenie urazu porodowego rdzenia
– podejrzenie guza rdzenia
– podejrzenie wad cewy nerwowej ( obecność „dołeczka” , kępki włosów, naczyniaka, przebarwienia, znamienia w okolicy lędźwiowej dziecka, asymetria szpar pośladkowych, nierówność tkanek miękkich w okolicy szpary pośladkowej)

Przeciwwskazania
Brak bezwzględnych przeciwwskazań do wykonania badania.

Ograniczenia
U dzieci po zakończeniu kostnienia łuków kręgów ocena struktur kanału kręgowego może być utrudniona.

Przygotowanie
– nakarmienie dziecka ok. 30-60 min. przed badaniem

Powikłania- badanie bezpieczne, ale może wystąpić:
– reakcja uczuleniowa na żel

REKRUTACJA technik analityki medycznej

REKRUTACJA technik analityki medycznej

Centrum Medyczne MEDEOR w związku z nieustającym rozwojem poszukuje kandydatów na stanowisko Technik Analityki Medycznej

Oferujemy:

 • pracę w nowoczesnym kompleksowym centrum medycznym,
 • możliwość dalszego rozwoju zawodowego oraz podnoszenia kwalifikacji,
 • atrakcyjne warunki finansowe,
 • pracę w miłym zespole oraz pełne wsparcie kolegów i koleżanek

 

Wymagamy:

 • doświadczenia w pracy na podobnym stanowisku,
 • aktualnego prawa wykonywania zawodu Diagnosty Laboratoryjnego,
 • całościowego podejścia do zdrowia naszych Pacjentów oraz nieustannej troski o nie,
 • dobrej organizacji pracy,
 • kreatywnego podejścia do pracy oraz szukania nowych rozwiązań,
 • nienagannych manier,

Jeśli jesteś utalentowaną, miłą, uśmiechniętą osobą i uważasz, że poszukujemy właśnie Ciebie prześlij CV ze zdjęciem oraz list motywacyjny na adres e-mail: praca@medeor.org.pllub skontaktuj się z nami telefonicznie: 601 76 13 30

Nie zapomnij o zawarciu klauzuli o ochronie danych osobowych.

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

Depresja sezonowa – czy zdarza się latem?

Depresja sezonowa – czy zdarza się latem?

Depresja sezonowa zdecydowanie kojarzy nam się z nadejściem jesieni oraz zimy; długich, ponurych dni, gdy aura za oknem nie sprzyja wyjściom na powietrze. Pewna część społeczeństwa odczuwa wówczas objawy zaburzeń depresyjnych, które najczęściej mijają wraz z nastaniem wiosny.

Jak się jednak okazuje, depresja zimowa ma swój odpowiednik również w okresie letnim.

Większości z nas lato kojarzy się z aktywnością, większą energią, chęcią do życia, do działania, jest to czas kiedy chętnie korzystamy także z urlopu, możliwości odpoczynku i zmiany otoczenia.

Tym bardziej może wydawać się dziwne, że niektóre osoby właśnie w tym czasie tak bardzo źle się czują.

Objawy depresji w okresie letnim są dokładnie takie same jak w depresji jesienno-zimowej: ogólnie ogarniający smutek, apatia, nierzadko płaczliwość czy też szybka irytacja. Pojawia się także niechęć do wychodzenia z domu, zaburzenia snu oraz zaburzenia apetytu.

Skąd się bierze depresja letnia?

Źródeł depresji letniej może być kilka, do najczęściej wymienianych należą:

Zakłócony harmonogram dnia– w szczególności dotyczy to osób posiadających dzieci w wieku szkolnym. Latem następuje długa przerwa w ich edukacji, do zadań rodzica należy wówczas zapewnienie dziecku opieki, jakiejś rozrywki, a także dopasowanie swojego urlopu do czasu wolnego dziecka.

Finanse– lato niestety potrafi być kosztowne, jeśli myślimy o wymarzonych wakacjach nierzadko potrzebujemy sporej gotówki aby zrealizować swoje plany. To może powodować frustracje także pomiędzy partnerami w związku, które wynikają z oczekiwań materialnych względem siebie.

poczucie atrakcyjności– odbiór własnego ciała jest zdecydowanym powodem letnich depresji. Co raz większy nacisk na wyrzeźbioną, idealną w proporcjach sylwetkę budzi niepokój zarówno u kobiet jak i mężczyzn.

Lato to okres gdy ściągamy z siebie ubrania z powodu upałów i trudno jest zakryć nasze niedoskonałości.

odczuwanie temperatury– każdy organizm jest inny i nie każdy dobrze znosi wysokie temperatury.

Osoby, które zdecydowanie lepiej czują się w okresie jesieni i zimy z powodu niższych temperatur, w czasie lata często uskarżają się na złe samopoczucie w związku z lejącym się żarem z nieba.

    Depresja letnia zdarza się około 10 razy rzadziej niż depresja zimowa i tak jak podczas jesienno-zimowych dni samopoczucie poprawia terapia światłem, tak w okresie lata nastrój zdecydowanie polepszy przebywanie w klimatyzowanych, chłodnych pomieszczeniach.

Jeśli jednak mamy wrażenie, że depresja nie ustępuje dobrym wyborem będzie wybranie się do lekarza psychiatry lub do psychologa.

Zapraszamy do CM MEDEOR.

Neurologia dziecięca, EEG i Biofeedback od dziś CM MEDEOR

Neurologia dziecięca, EEG i Biofeedback od dziś CM MEDEOR

Miło nam poinformować, że z początkiem czerwca b.r. poszerzyliśmy ofertę funkcjonującej w naszych strukturach PORADNI NEUROLOGICZNEJ. Wsparła nas swoją wiedzą i doświadczeniem dr Oliwia Gorgoń-Dezor. Pani Doktor wprowadza nie tylko nowe możliwości diagnostyczne i terapeutyczne, ale udziela również porad w zakresie neurologii dziecięcej. Już od dziś jest możliwość rejestrowania swoich pociech do Pani dr Oliwii Gorgoń-Dezor.

Pani Dr zajmuje się również poszerzonymi badaniami usg. Miedzy innymi wykonuje USG Doppler tętnic szyjnych i kręgowych, USG Doppler tętnic wewnątrzczaszkowych, USG przezciemiączkowe noworodków i niemowląt, USG kanału kręgowego noworodków i niemowląt, USG szwów czaszkowych, USG MOS (szyi-kręcz karku).

Możemy się również pochwalić nową i nowoczesną aparaturą firmy ELMIKO, która umożliwiła nam wprowadzenie do naszego portfolio usług neurologicznych, badania EEGorazBIOFEEDBACK-u.

Biofeedback to całkowicie bezpieczna, nowoczesna metoda terapii szeroko stosowana w medycynie, psychologii, sporcie i biznesie.

Terapia EEG Biofeedback jest skuteczna w przypadkach:

 • problemów szkolnych (zwłaszcza typu dyslektycznego, dysgraficznego, dysortograficznego);
 • zaburzeń uwagi i koncentracji;
 • zaburzeń zachowania;
 • apatii;
 • zaburzeń snu;
 • stanów lękowych, depresji;
 • przewlekłych bólów głowy;
 • uzależnień;
 • zaburzeń odżywiania;
 • rehabilitacji po udarach, urazach.

Metoda EEG Biofeedback jest szczególnie przydatna w neurologii, ponieważ zwiększa możliwość stabilizacji kory mózgowej, co jest bardzo istotne w leczeniu np. epilepsji.

Wskazania do stosowania treningu EEG Biofeedback:

Ludzie zdrowi chcący poprawić efektywność pracy mózgu:

 • uczniowie;
 • studenci;
 • dziennikarze;
 • sportowcy;
 • artyści;
 • naukowcy;
 • menadżerowie;
 • kadra kierownicza.

Ludzie z zaburzeniami (wybrane jednostki chorobowe):

 • ADD;
 • ADHD;
 • autyzm;
 • agresja;
 • anoreksja;
 • bulimia;
 • nerwice, psychozy;
 • choroba Parkinsona;
 • stres;
 • uzależnienia;
 • zaburzenia snu, pamięci, mowy;
 • oraz wiele innych.
BEZPŁATNE szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV

BEZPŁATNE szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV

Już od 23.04.2018w naszym Centrum Medycznym rusza program BEZPŁATNYCHszczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego HPVbedącego główną przyczyną zachorowania na RAKA SZYJKI MACICY.

Program finansowany ze środków budżetowych miasta Leszna, obejmuje wszystkie dziewczynki z rocznika 2007 zamieszkałe na terenie Miasta Leszna. Pierwsze dawki ze schematu trzydawkowego podawane są w dniach 23-27.04.2018. Kolejne- na początku czerwca i pod koniec września.

Aby skorzystać z programu należy zarejestrować się w Punkcie Szczepień CM MEDEOR.

Podanie każdej dawki poprzedzone jest szczegółową kwalifikacją lekarską. Po wszelkie informacje zapraszamy do Rejestracji Punktu Szczepień Centrum Medycznego MEDEOR. Tel. 65 526 58 68

CODZIENNIE 5 POLEK PRZEGRYWA WALKĘ Z RAKIEM SZYJKI MACICY.
NIE POZWÓL, ABY TWOJA CÓRKA STAŁA SIĘ JEDNĄ Z NICH…

Psycholog w Centrum Medycznym MEDEOR

Psycholog w Centrum Medycznym MEDEOR

Jest nam niezmiernie miło poinformować Państwa, że w naszym centrum rozpoczęła działalność poradnia psychologiczna dla dorosłych i młodzieży powyżej 15 roku życia.

Pani mgr psychologii, Martyna Pięta, osoba o miłej i delikatnej osobowości, empatyczna ale zarazem zdecydowana, jest pierwszym pracownikiem poradni. W niedługim czasie planujemy uzupełnić obsadę poradni o specjalistę psychologii w zakresie psychologii dziecięcej.

Pani Mgr jest absolwentem Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu. Zgodnie z wybraną specjalnością zajmuje się psychologią kliniczną. W trakcie doskonalenia zawodowego ukończyła:

– studium podyplomowe z pomocy psychologicznej w dziedzinie seksuologii, na wydziale UAM w Poznaniu.

– czteroletni kurs psychoterapii w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym, rekomendowanym przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne.

Dalsze doświadczenie zawodowe , Pani mgr, poszerzała w trakcie pracy na Oddziale Dziennym Psychiatrycznym dla dzieci i młodzieży we Wrocławiu, oraz w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Poradni Zdrowia Psychicznego oraz w Szpitalu Neuropsychiatrycznym w Kościanie, gdzie nadal pracuje . Od 2017 r. jestem członkinią Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej.

Obszar szczególnych zainteresowań  Pani mgr to:

– diagnostyka psychologiczna ( połączenie diagnozy psychiatrycznej zgodnie z Klasyfikacją ICD-10 oraz ogólnej oceny funkcjonowania Pacjenta, analiza mechanizmów wywołujących objawy choroby oraz dopasowanie odpowiedniego sposobu leczenia ).

– badania psychologiczne ( testy analizujące profil osobowościowy, testy neuropsychologiczne oceniające ogólne funkcjonowanie poznawcze i intelektualne ).

– psychoterapia indywidualna ( odpowiednio dopasowana do każdego Pacjenta. Oparta na fundamencie diagnozy psychologicznej, pogłębiona o relację terapeutyczną między Pacjentem a terapeutą, ma przede wszystkim służyć w emocjonalnym wsparciu Pacjenta, pokazaniu mechanizmów zaburzających codzienne funkcjonowanie, odnalezieniu motywacji do działania, podniesienia samooceny, zmniejszeniu poczucia psychicznego cierpienia.

Zapraszamy wszystkich, którzy borykają się z problemami depresji, zaburzeń nerwicowych, osobowościowych, stanami lękowymi, trudnościami seksualnymi oraz momentami kryzysu życiowego.

Zapraszam przede wszystkim dorosłych oraz dzieci od lat 15.

Udostępnienie posiadanej dokumentacji medycznej z obszaru psychiatrii i psychologii usprawni proces terapii.

Odgryź się kleszczowi!

Odgryź się kleszczowi!

Ugryzł Cię kleszcz? A może cierpisz z powodu bólów stawów, utrzymującego się osłabienia
zmęczenia. Zauważyłeś u siebie pogorszenie pamięci? Te objawy mogą oznaczać, ze zostałeś
zakażony bakterią o wdzięcznej nazwie Borelia Burgdorferi, wywołującą groźną chorobę –
BORELIOZĘ.

Nie martw się. Możemy Ci pomóc. Od kwietnia w CM MEDEOR ruszył program badań
profilaktycznych w kierunku zakażenia bakterią B. Burgdorferi wywołującą boreliozę. Serdecznie
zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta Leszna, również dzieci.

Dokładne informacje na temat programu uzyskacie Państwo w rejestracji naszego centrum.

Plakat Borelioza2

BADANIA PRENATALNE w Centrum Medycznym MEDEOR

BADANIA PRENATALNE w Centrum Medycznym MEDEOR

Miło nam Państwa poinformować, iż w Centrum Medycznym MEDEOR konsultacji udzielać będzie dr n. med. Rafał Iciek – adiunkt w Klinice Położnictwa i Chorób Kobiecych Uniwersytetu Medycznego Poznaniu.

Dr n. med. Rafał Iciek będzie konsultować pacjentki w zakresie prowadzenia ciąży prawidłowej i patologicznej, ultrasonograficznych badań prenatalnych u płodu oraz ginekologii.

Posiada certyfikaty Sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w zakresie wykonywania badań prenatalnych, dopplerowskich i echokardiograficznych w Położnictwie oraz certyfikat The Fetal Medicine Foundation w zakresie badań prenatalnych w 11–13+6tygodniu ciąży – przezierność karku u płodu (NT); kość nosowa u płodu (NB); przepływ w przewodzie żylnym u płodu (DV); przepływ na zastawce trójdzielnej (TR) oraz przepływ tętnicy macicznej (www.fetalmedicine.com), a ponadto certyfikat The Fetal Medicine Foundation w zakresie badań dopplerowskich w ciąży.

I badanie prenatalne – 11-13+6tydzień ciąży

Celem badania ultrasonograficznego pomiędzy 11-13+6tygodniem ciąży (tzw. „USG genetycznego”, I badania prenatalnego) jest ocena ryzyka wystąpienia u płodu zaburzeń genetycznych (czyli aberracji chromosomowych, trisomii), między innymi zespołu Downa, zespołu Edwarda, zespołu Patau’a i innych. Badanie może być wykonane, jeżeli długość dziecka wynosi pomiędzy 45 – 84 mm a wiek ciążowy pomiędzy 11-13+6tygodniem ciąży. Badanie to jest wykonywane głowicą przezbrzuszną (w przypadku znacznej otyłości – przezpochwową) i obejmuje ocenę:

◦ przezierności karku (NT – Nuchal Translucency)

◦ kości nosowej (NB – Nasal Bone)

◦ przepływu w przewodzie żylnym (DV PIV)

◦ przepływu przez zastawkę trójdzielną (TR – Tricuspid Regurgitation)

Intergralną częścią badania USG pomiędzy 11-13+6tygodniem ciąży jest wykonanie oznaczenia z krwi ciężarnej białka ciążowego typu A (PAPP-A) oraz wolnej podjednostki beta HCG (fbeta-HCG), czyli tzw. testu podwójnego. Badanie USG w połączeniu z badaniem krwi (test złożony) cechuje się dokładnością do 95% w określaniu ryzyka aberracji chromosomowych u płodu.

II badanie prenatalne – 18 – 24 tydzień ciąży

Celem badania ultrasonograficznego pomiędzy 18-24 tygodniem ciąży (II badania prenatalnego) jest kompleksowa ocena budowy anatomicznej płodu, która obejmuje wykluczenie bądź potwierdzenie wad strukturalnych u płodu. Badanie to jest wykonywane głowicą przezbrzuszną i obejmuje:

Ocena budowy anatomicznej płodu:

◦czaszka – kształt, ciągłość

◦mózgowie – komory, sploty naczyniówkowe, móżdżek

◦twarz – profil, oczodoły, kości nosa, podniebienie i warga górna

◦kręgosłup – ciągłość, symetria

◦serce – wielkość, położenie, obraz 4 jamowy, miarowość, częstość

◦jama brzuszna – ciągłość przedniej ściany, żołądek, echogeniczność jelit

◦pęcherz moczowy

◦nerki – opis UKM

◦kończyny – ocena kości długich, dłoni i stóp, ruchomość

Ocenę łożyska:

◦ lokalizacja

◦ struktura – stopień dojrzałości wg Granumma

Ocenę sznura pępowinowego:

◦ liczba naczyń

◦ opis nieprawidłowości

◦ ocenę płynu owodniowego

◦ indeks płynu owodniowego

Biometrię płodu

◦ BPD, HC, AC, FL, HL, EFW (szacowana masa płodu)

Ocenę szyjki macicy (głowica przezpochwowa):

◦ długość

◦ kształt ujścia wewnętrznego

Badanie serca płodu – 20-26 tydzień ciąży

Badanie to wykonywane jest pomiędzy 20 – 24 tygodniem ciąży. W okresie tym warunki techniczne badania zwykle pozwalają na pełną ocenę prawidłowości budowy serca. Przesiewowe badanie ultrasonograficzne serca płodu obejmuje ocenę:

◦ położenia serca – w klatce piersiowej

◦ wielkości serca – 1/3 klatki piersiowej

◦ jam serca – obraz 4 jam serca

◦ rytmu serca – miarowość, częstość 120-160/min

◦ dróg wypływu z komór serca – skrzyżowania aorty i tętnicy płucnej

◦ obrazu 3 naczyń i tchawicy w śródpiersiu płodu

◦ obrazowanie łuku aorty

Stwierdzenie nieprawidłowości w którymkolwiek z elementów budowy i funkcji serca stanowi wskazanie do wykonania ECHOKARDIOGRAFII PŁODU.

Badanie 3D/4D – 14-17 oraz 26-34 tydzień ciąży

Obrazowanie trójwymiarowe w czasie rzeczywistym – sekwencje filmowe twarzy, kończyn dziecka oraz całego płodu z archiwizacją na nośnikach cyfrowych. W trakcie badania prezentacja obrazu na dodatkowych monitorach LCD.

Diagnostyka trójwymiarowa 3D/4D daje większe możliwości w rozpoznawaniu wad rozwojowych twarzoczaszki oraz jest metodą uzupełniającą badania techniką konwencjonalną dwuwymiarową 2D w wykrywaniu innych anomalii strukturalnych płodu. Najdogodniejszym okresem wykonania badań jest 14-17 oraz 26-34 tydzień ciąży. W 10-15% przypadków badanie jest niemożliwe z powodu np. niekorzystnego położenia płodu, braku płynu owodniowego, znacznej otyłości ciężarnej