10 października – Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

10 października – Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

W roku 1992 Światowa Federacja Zdrowia Psychicznego (działająca od 1948 r.) ustanowiła dzień 10 października jako Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.

Według WHO ( Światowej Organizacji Zdrowia), na całym świecie w czołówce najczęściej występujących chorób i zaburzeń psychicznych znajduje się depresja, która do 2030 roku najprawdopodobniej zajmie niechlubne, pierwsze miejsce na tej liście. Oznacza to, że depresja stanie się wówczas ( o ile już nie jest), możliwą chorobą cywilizacyjną.

Patrząc globalnie, depresja dotyczyła przynajmniej raz w życiu ok. 350 mln ludzi na świecie; co ciekawe mieszkańcy krajów północnych częściej zgłaszają stany depresyjne, niż mieszkańcy krajów południowych; co wiąże się u tych pierwszych z niedoborem naturalnego światła.

W Polsce średnio co 12 osoba dorosła, przynajmniej raz w życiu miała objawy zaburzeń depresyjnych. Najczęściej diagnozuje się objawy u osób w przedziale wiekowym 20-40 lat, aczkolwiek może dotknąć także osoby w bardzo podeszłym wieku.

Do najczęstszych objawów depresji należą:

– ciągłe uczucie smutku i przygnębienia ( takie które nie ulegają zmianie nawet pod wpływem pozytywnych warunków zewnętrznych),

– problemy z apetytem (najczęściej jego zmniejszenie),

– trudności ze snem ( zarówno bezsenność jak i zwiększona potrzeba snu),

– trudności w koncentracji uwagi na codziennych sprawach,

– zmniejszenie zainteresowania czynnościami, które do tej pory przynosiły uczucie radości,

– ciągłe zmęczenie (zarówno psychiczne jak i fizyczne),

– w skrajnych przypadkach mogą pojawiać się myśli samobójcze.

Depresja może pojawiać się także niezależnie od pory roku, choć najczęściej pojawia się jesienią, gdy dni stają się coraz krótsze, a pogoda nie sprzyja do wyjścia z domu. Mówimy wówczas o depresji sezonowej.

PAMIĘTAJ! Depresja to nie chwilowy „dół” czy „chandra”. Depresja to choroba mózgu, która potrafi zdestabilizować codzienne funkcjonowanie, a im dłużej lekceważy się jej objawy, tym dłużej potrwa leczenie.

W walce z depresją najważniejsze to połączenie odpowiedniej farmakoterapii z psychoterapią – jedno bez drugiego jest często bezskuteczne.

Serdecznie zapraszam do kontaktu

Martyna Pięta

Psycholog/psychoterapeuta

Poradnia Psychologiczna CM Medeor

Zobacz inne wpisy