Przewlekła migrena – leczenie toksyną botulinową

Przewlekła migrena – leczenie toksyną botulinową

Migrenowe bóle głowy są to jedne z najczęściej występujących dolegliwości bólowych głowy, dotyczą przede wszystkim kobiet. Migrena zwykle przebiega z nudnościami, wymiotami, nadwrażliwością na światło i dźwięk. Charakteryzuje się bólem pulsującym, o średnim lub dużym nasileniu oraz jednostronnej lokalizacji. Aktywność fizyczna nasila ten rodzaj bólu. W przypadku, gdy ból o charakterze migrenowym trwa ponad 15 dni w miesiącu, rozpoznaje się migrenę przewlekłą.

W sytuacji, w której doustne leki nie przynoszą pożądanej poprawy jednym ze sposobów leczenia migreny przewlekłej jest podanie toksyny botulinowej w postaci iniekcji.

Iniekcje wykonywane są wg obowiązującego protokołu– podanie toksyny botulinowej obejmuje 31 punktów w obrębie głowy i szyi.
Przeciwwskazaniem do wykonania iniekcji toksyną botulinową jest infekcja w miejscu wkłucia, uczulenie na stosowane środki, zaburzenia krzepliwości krwi, ciąża, karmienie piersią, zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia, zespół Lamberta-Eatona), choroba neuronu ruchowego, leczenie antybiotykami aminoglikozydowymi.

Możliwymi powikłaniami są: zakażenie miejsca wkłucia, ból, parestezje, niedoczulica, tkliwość uciskowa, obrzęk, zasinienie, osłabienie mięśni szyi, opadanie powiek – są to objawy przemijające.

Zwykle wykonuje się 3 cykle iniekcji co 12 tygodni (w zależności od efektu klinicznego), w przypadku nawrotu dolegliwości można wykonać kolejne ostrzyknięcia toksyną.

Orientacyjny czas zabiegu: 20-30 minut
Cena zabiegu wraz z toksyną botuliną ( 2 amp.): 1800 zł.
Przed zabiegiem konieczna wizyta kwalifikacyjna do zabiegu. ( płatna osobno 120 zł)