Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka

Jest to zespół objawów klinicznych spowodowany przewlekłym uciskiem nerwu pośrodkowego w obrębie kanału nadgarstka.

Zespół trzykrotnie częściej występuje u kobiet. Zwiększona częstość występowania objawów klinicznych związana jest z narażeniem zawodowym, ciążą, cukrzycą, niedoczynnością tarczycy, chorobami tkanki łącznej.

Do objawów klinicznych należą dolegliwości bólowe, drętwienie i mrowienie palców I-IV narastające przede wszystkim w godzinach nocnych (bóle krótkotrwale ustępują po potrząsaniu ręką), w bardziej zaawansowanych zespołach występują zaburzenia czucia w palcach I-IV, osłabienie siły mięśniowej (przede wszystkim chwytu ręki, ruchów precyzyjnych ręki) oraz zaniki mięśni kłębu kciuka.

Rozpoznanie stawia się na podstawie badania neurologicznego oraz badania EMG.

Jednym ze sposobów leczenia mniej zaawansowanego zespołu cieśni nadgarstka jest podanie steroidowych leków w postaci iniekcji w okolicę kanału nadgarstka.

Przeciwwskazaniem do wykonania iniekcji jest infekcja w miejscu wkłucia, uczulenie na stosowane środki, zaburzenia krzepliwości krwi.

Możliwymi powikłaniami są nakłucie i uszkodzenie nerwu, nakłucie tętnicy z powstaniem krwiaka, zakażenie miejsca wkłucia.

W przypadku braku poprawy po zastosowaniu iniekcji w zaawansowanych zespołach cieśni nadgarstka wskazane jest ortopedyczne leczenie operacyjne.

orientacyjny czas zabiegu: 20 minut
cena zabiegu ( bez kosztu leku): 150 zł